Počeli Petrovdanski dani Srebrenice

Tradicionalna memorijalno-kulturna manifestacija Petrovdanski dani Srebrenice 2026“, koja se ove godine održava pod nazivom „34 godine zločina bez kazne“, počela je juče prigodnim programom u zgradi Fakulteta u Srebrenici, dok je danas nastavljen niz planiranih aktivnosti organizovanjem akcije dobrovoljnog darivanja krvi.

Svečano otvaranje manifestacije započelo je polaganjem cvijeća u Spomen-sobi, nakon čega je promovisana knjiga Krunoslav Draganović autora Veljka Đurića Mišine. Program je nastavljen zvaničnim otvaranjem uz intoniranje himne, a prvo veče završeno je projekcijom dokumentarnog filma „Srpske majke Srebrenice“, autora Nenada Petrovića i producenta Radomira Pavlovića.

U okviru današnjeg programa, u prostorijama Doma zdravlja u Srebrenici organizovana je tradicionalna akcija dobrovoljnog darivanja krvi, koju su zajednički realizovali Opštinska organizacija Crvenog krsta Srebrenica i Dom zdravlja Srebrenica, uz podršku lokalne zajednice.

Prema podacima organizatora, za akciju se prijavilo više od 40 dobrovoljnih davalaca krvi.

Potpredsjednik Crvenog krsta Srebrenica Cvijetin Maksimović izrazio je zadovoljstvo velikim odzivom građana, ističući da ovakve humanitarne aktivnosti imaju veliki značaj za obezbjeđivanje dovoljnih rezervi krvi i funkcionisanje zdravstvenog sistema.

On je zahvalio svim učesnicima koji su se odazvali akciji i poručio da dobrovoljno darivanje krvi treba da bude kontinuirana aktivnost, kako bi službe za transfuziju u svakom trenutku raspolagale dovoljnim zalihama za hitne i redovne potrebe pacijenata.

Foto: RTV Srebrenica