Osnaživanje žena u zaštićenom području

Prokoško jezero, smješteno u planinskom lancu Vranica, predstavlja jedno je od najljepših i najpoznatijih zaštićenih područja u Bosni i Hercegovini. Ovaj prirodni dragulj je poznat po svom autohtonom alpskom tritonu, prelepom prirodnom amfiteatru i udaljenim selom.

Godine 1982., ovo jezero i njegova okolina proglašeni su regionalnim parkom prirode, a 2007.godine spomenikom prirode.  Ipak, uprkos statusu zaštite, područje je ugroženo raznim oblicima bespravne gradnje, preusmjeravanja vode za javne potrebe, kao i upadima terenskih vozila i slično.

Pod vođstvom žena, Bosna i Hercegovina (BiH) postiže značajan napredak u očuvanju svoje prirodne baštine osnivanjem udruženja za  upravljanje zaštićenim područjima (ZP). U okviru petogodišnjeg projekta ‚‚Održivost zaštićenih područja“ (SPA), koji finansira Globalni fond za okoliš (GEF), a implementira UNDP u BiH, ova inicijativa predstavlja ne samo jačanje mjera očuvanja, već i nove mogućnosti za zagovaranje, razvoj projekata i osnaživanje.

U zemlji koja se ističe svojim zadivljujućom prirodom, uključujući planine, šume i jezera, ovi napori ukazuju na novu paradimu u očuvanju biološke raznolikosti. Ovi pristupi osiguravaju da se prirodno nasljeđe adekvatno štiti i čuva za buduće generacije.

Ova udruženja će pružitii platformu koja stavlja žene u središte pažnje, prepoznajući njihovu ključnu ulogu u upravljanju i očuvanju zaštićenih područja u BiH. Osim toga, uspostaviće mreže za koordinaciju i saradnju koje će poboljšati efikasnost i utjecaj ovih dragocjenih centara bioraznolikosti. Novoformirana udruženja suočiće  će se dugotrajnim izazovima u upravljanju zaštićenim područjima u BiH, kao što su problemi sa finansiranjem, fragmentirano upravljanje i potreba za zagovaranjem boljih pravnih okvira.

Udruženja koja okupljaju upravljače zaštićenih područja imaju cilj da stvorite međusobnu saradnju među različitim institucijama, uključujući nacionalne parkove i parkove prirode i lokalne administrativne jedinice. Ovim pristupom se otvaraju mogućnosti za zajedničko zagovaranje, efikasniji dijalog, razmenu resursa i veći pristup međunarodnom finansiranju.

UNDP u BiH, kroz aktivnosti u okviru SPA projekta, razvija model održivog upravljanja zaštićenim područjima, fokusirajući se na razne aspekate kao što su otpornost na klimatske promjene, očuvanje biološke raznilikosti i zajedničke inicijative. Sa formiranjem ovih udruženja, zaštićena područja će imati priliku da iskoristie zajedničke napore u razvoju platformi za razmenu znanja i koordiniranih odgovora na prijetnje okolišu.

Ova udruženja djele zajedničku misiju da pružaju snažnu podršku ženama koje se bave upravljanjem zajedničkih područjima. Tradicionalno, žene su često bile marginalizovane u oblasti upravljanja prirodnim resursima, ali ova inicijativa u BIH teži da osigura da žene imaju značajnu ulogu i da se njihov glas čuje.

Jedna od značajnijih ženskih prednosti u projektima očuvanja jeste njihov potencijal za poticanje šireg ekonomskog razvoja. Kada žene preuzmu odgovornost oblastima kao što su u koturizm, održiva poljoprivreda i razne promotivne aktivnosti, lokalne zajednice često doživljavaju pozitivne promjene od tih inicijativa.

Uz podrškuUNDP-ovog SPA projekta, udruženja će olakšati lokalnim upravljačima zaštićenih područja da uspostave kontakte s međunarodnim organizacijama, istraživačkim institutima i agencijama za zeleno finansiranje.

 

Izvor: Nacionalni park Drina