Apel građanima Srebrenice na oprez prilikom proljećnog čišćenja imanja

Dolaskom toplijih dana i intenziviranjem poljoprivrednih radova raste i rizik od izbijanja požara na otvorenom prostoru. Iz Vatrogasno-spasilačka jedinica Srebrenica apelovali su na građane da budu maksimalno oprezni kako bi se spriječile štete po šume, imovinu i životnu sredinu.

Komandir jedinice, Velibor Nikolić, naglasio je da proljećno čišćenje njiva i spaljivanje korova predstavljaju veliki rizik ukoliko se obavljaju bez nadzora. Prema njegovim riječima, svako nekontrolisano spaljivanje može dovesti do širenja vatre i izazvati ozbiljne posljedice, posebno na šumskim područjima i materijalnim dobrima.

On je istakao da, ukoliko postoji potreba za spaljivanjem biološkog otpada, lokacija mora biti adekvatno obezbijeđena kako bi se spriječilo širenje plamena. Takođe je naveo da je obavezno o planiranom spaljivanju obavijestiti Vatrogasno-spasilačku jedinicu, koja po potrebi može pružiti podršku i obezbijediti mjesto spaljivanja.

Nikolić je podsjetio i da je nepropisno korištenje otvorenog plamena zakonom kažnjivo.

Da opasnost nije samo potencijalna potvrđuju i nedavne intervencije na terenu. Vatrogasci su već gasili dva šumska požara, i to u mjestima Osat i Sjedače, a iz jedinice su još jednom uputili apel građanima da odgovornim ponašanjem spriječe nove incidente.