Jačanje rodne ravnopravnosti i odgovornosti lokalnih vlasti

Projekat „Jačanje odgovornosti i rodno osjetljivih odgovora lokalnih vlasti na krize u 3 zemlje” su sprovele tri organizacije civilnog društva: Udruženje žena Priroda iz Bratunca- BiH, Bečejsko udruženje mladih, Bečej-Republika Srbija i Novinari za ljudska prava, Skopje- Sjeverna Makedonija.

Ovaj projekat je realizovan u 24 lokalne zajednice, po 8 opština u svakoj od projektnih zemlja, a glavni cilj projekta je povećanje transparentnosti i odgovornosti lokalnih vlasti u vezi sa rodnom ravnopravnošću i njihovim odgovorima na krize i klimatske promjene u tri zemlje Zapadnog Balkana.

Ovaj projekat podržavaju sredstvima Austrijske razvojne agencije (ADA) i Švedske agencije za međunarodni razvoj (Sida) kroz mrežu Gender Budget Watchdog. Glavni implementator projekta je  Centar za istraživanje i kreiranje politika iz Skoplja.

U BiH je Udruženje žena Priroda realizuje projekat u saradnji sa 8 lokalnih organizacija u opštinama Višegrad- Udruženje žena Most, Nevesinje- Udruženje žena Nevesinjka, Srebrenica – Udruženje SARA Srebrenica, Teslić- Udruženje TOPEER Doboj, Ključ- Udruženje Ključ budućnosti, Bosansko Grahovo- Udruženje građanki Grahovo, Doboj Istok- Centar za razvoj civilnog društva BiH, Jablanica- Udruženje žena Most.

Organizacije su istraživale uticaj ekonomske krize na jednake mogućnosti i ravnopravnost polova, a rezultati su korišćeni za kreiranje akcione platforme sa koracima za kampanije.

Osnovni nalazi  istraživanja pokazuju da u pet od osam projektnih opština živi više žena nego muškaraca, dok je u jednoj broj muškaraca i žena jednak, a u preostalim dvema opštinama  muškaraca je više.

Glavni problemi u svim opštinama uključuju nezaposlenost, zdravstvenu zaštitu, siromaštvo, odlazak stanovništva, lošu infrastrukturu i diskriminaciju. U nekim opštinama se ističu problemi kao što su  zavisnost od alkohola i kockanja.

Većina anketiranih smatra da nevladine organizacije NVO ne rade dovoljno za širu zajednicu, već se fokusiraju na svoje korisnike ili lične interese, osim u Bosanskom Grahovu gde su mišljenja drugačija.

Svi ispitanici smatraju da NVO treba više da sarađuje sa lokalnim vlastima, učestvuju u javnim raspravama i rade na promjenama lokalnnih politika kako bi poboljšali život građana.

Polovina anketiranih ne zna koliki je budžet njihove opštine, a mnogi nisu imali priliku da učestvuju u raspravama o budžetu.

U vandrednim situacijama, građani smatraju da je važno imati dobar plan reagovanja i pravovremeno obezbjediti stredstva iz budžeta.

Na osnovu ovih saznanja, preporučuje se uvođenje rodno odgovornih kriterijuma za buđetska izdvajanja, veća transparentnost u radu opštinskih vlasti i omogućavanje javnih rasprava, planiranje sredsttava za  adekvatan odgovor na krize, razvijanje partnerstva između opština i NVO radi boljeg rešavanja problema građana, promjene lokalnih politika koje uzimaju u obzir potrebe svih građana, posebno marginalizovanih  grupa.